Пошук

Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиків

2 Липня, 2018

26 червня відзначається Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиків та їхнім незаконним обігом. У зв’язку з цим, КП Вінницьким обласним наркологічним диспансером «Соціотерапія» спільно із ГО «Інститут соціального розвитку» було проведено прес-конференцію.

Участь у заході взяли: головні лікарі КП ВОНД «Соціотерапія» Павло Слободянюк та КЗ «Вінницький обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Ігор Матковський, керівник «Центру здоров’я» Тамара Васильчук, командир батальйону патрульної поліції м. Вінниці Дмитро Кисличенко, заступник директора Вінницького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Євген Козлов, заступник голови громадської організації «Інститут соціального розвитку» Олександр Бортник, представник Вінницького обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» Інга Павленко, голова БО «Легалайф Україна» Людмила Бубулич та представники засобів масової інформації.

Загальновідомо, що наркоманія і наркобізнес залишаються одними із найгостріших світових проблем сучасності. Ці явища деструктивно впливають на процеси розвитку практично усіх сфер життєдіяльності розвиненого суспільства, проте найбільшу шкоду несуть здоров’ю і життю людей. На сьогодні в Україні практично немає жодного населеного пункту, де б не вживалися наркотики чи психотропи.

«Проблема наркоманії на сьогоднішній день є гострою та актуальною, – говорить головний лікар КП ВОНД «Соціотерапія» Павло Слободянюк, – З’являються нові види наркотиків; до лікарів-наркологів в більшості звертаються для того, щоб знизити дозу вживання наркотиків, а не для того, щоб вилікуватися; зростає кількість водіїв в стані наркотичного сп’яніння…».

Надання наркологічної допомоги виконується послідовно і включає два етапи: амбулаторний  (здійснюється сімейним лікарем в амбулаторних умовах; лікарем-наркологом наркологічного кабінету у районних лікарнях; в обласному наркологічному диспансері) та стаціонарний (надання планової та невідкладної наркологічної допомоги здійснюється в обласному наркологічному диспансері).

Невтішною є тенденція по зростанню кількості осіб в стані наркотичного сп’яніння, які були виявлені під час медичних оглядів. Якщо в 2015 році таких було 763 (із них 243 – водії), 2016 р. – 807 (330 водіїв), в 2017 році – 275 (тут мала кількість пояснюється відсутністю тестів протягом значного періоду), то лише за 5 місяців 2018 року виявлено під час медичних оглядів 424 особи в стані наркотичного сп’яніння, із них 232 – водії.

Кількість хворих з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин (наркоманії) збільшилась – 1326 осіб станом на 01.01.2018 р. (в 2016 р. їх було 1265, в 2015 р. – 1210 осіб). В 2017 році взято на облік з перше в житті встановленим діагнозом – 137 осіб.

Люди звертаються до медичних працівників  з низки причин, у тому числі тому, що вони хочуть пройти лікування від наркоманії, вирішити інші проблеми із здоров’ям, розв’язати свої соціальні проблеми. Саме на основі причини звернення до медичного працівника визначаються короткострокові цілі та види лікування, які можуть бути прийнятними та належними для пацієнта.

Важливим кроком на шляху підвищення ефективності роботи закладу, стала реорганізація установи з комунального закладу у некомерційне комунальне підприємство «Вінницький обласний наркологічний диспансер «Соціотерапія».

На сьогодні Вінницька область являється однією з кращих в Україні за показниками проведення ЗПТ та впливу на епідеміологічну ситуацію щодо смертності від СНІДу.

Замісна підтримувальна терапія – це  такий метод лікування опіатної наркозалежності у хронічних ін’єкційних наркоспоживачів, який передбачає заміну нелегальних вуличних наркотиків на медичні психотропні препарати, які теж є наркотичними, але вживання їх у призначеному лікарем дозуванні, та під медичним контролем, що сприяє поступовій стабілізації стану пацієнта, дозволяє усунути або мінімізувати шкідливі наслідки від вживання нелегальних наркотиків, покращити самопочуття та якість життя наркозалежного.

У Вінницькій області ЗПТ впроваджують 14 закладів охорони здоров’я.

Кількість осіб, які отримують замісну підтримуючу терапію у м. Вінниці та Вінницькій області на 01.06.2018 р. становить – 414 пацієнтів (256 – у КП ВОНД «Соціотерапія»), із них 364 чоловіків та 50 – жінок; 114 осіб із діагнозом ВІЛ-інфекції та 261 особа із вірусним Гепатитом С.

Замісна підтримувальна терапія на сьогоднішній день є найефективнішим методом лікування опіоїдної залежності, так як завдяки їй: знижується кримінальна активність серед споживачів ін’єкційних наркотиків; значно знижується частота вживання нелегальних наркотичних речовин ін’єкційним шляхом, що в свою чергу запобігає поширенню ВІЛ, гепатитів В і С; стабілізація і поліпшення психосоматичного стану пацієнтів відбувається в короткі строки; створюються умови для ефективного лікування соціально-небезпечних хвороб (СНІД, туберкульоз) і супутніх захворювань (гепатити В і С, трофічних виразок, флебітів, гнійних інфекцій); створюються умови для соціальної реабілітації та реінтеграції пацієнтів в суспільство.

Показники утримання пацієнтів на лікуванні у програмі ЗПТ свідчать про хорошу прихильність до замісної підтримувальної терапії.

«Профілактика – є найдешевшим способом лікування», – говорить народна мудрість. Тому велику увагу КП ВОНД «Соціотерапія» приділяє саме профілактичному напрямку. Протягом року лікарями-наркологами, психологами, соціальними працівниками закладу проводиться робота щодо первинної профілактики  вживання психоактивних речовин серед населення різних вікових груп.

На сьогоднішній день, наркологічним диспансером укладені договори про співпрацю із 16 навчальними закладами (школи та профтехучилища). З початку 2018 року укладено 5 таких угод. Відповідно до цих угод проводяться профілактичні лекції та бесіди з учнями (в 2018 році таких було 17).

Працівниками наркологічного диспансеру розроблені інформаційно-просвітницькі матеріали щодо протидії поширенню у молодіжному середовищі соціально-небезпечних хвороб та формування навичок здорового способу життя (пам’ятки, буклети, інформаційні плакати).

На даний час, спільно із ТРК ВІНТЕРА ведуться зйомки відеоролику про розвінчування міфів серед молоді щодо нешкідливості вживання наркотичних препаратів.

Одним із перших в Україні, наркологічним диспансером, за підтримки Департаменту освіти м. Вінниці було проведено анонімне тестування старшокласників Вінницьких шкіл, ціллю якого є визначити фактори, які впливають на їх здоров’я та спосіб життя. Дане тестування пройшли більше 3,5 тис. учнів. Про детальні результати даного тестування ви дізнаєтеся в найближчому майбутньому.

Опубліковано в Новини by Соціотерапія

Залишити коментар